Kapucinka

Kapucinka (Tropaeolum) je trajnica, ki izvira iz gorskih območij Mehike, Argentine in Čila. Njeno ime izhaja iz grške besede tropation, kar pomeni ščit, saj oblikovani listi spominjajo na ščit, cvetovi pa na kapuco, zaradi česar je rastlina pri nas znana kot kapucinka.

Zahteve po svetlobi, tleh in zalivanju

Kapucinka uspeva na sončnih mestih, saj potrebuje veliko svetlobe za bogato cvetenje. Prst naj bo odcedna in humozna, vendar ne preveč gnojena, saj bi to lahko zmanjšalo cvetenje. Zalivanje naj bo zmerno, najbolje enkrat na teden, da rastlina ne bi bila preplavljena z vodo.

Nega in oskrba

Kapucinke so enostavne za nego, vendar je pomembno, da jih sadimo na dobro osvetljena mesta v tleh, ki imajo dobro drenažo. Zemlja ne sme biti preveč bogata z gnojili, saj lahko preveč hranil vpliva na kakovost cvetov. Rastline so dovzetne za napade listnih zavrtačev, gosenic kapusovega belina in listnih uši, proti katerim je učinkovit naravni insekticid.

Sorte kapucink

Najbolj znana vrsta kapucinke je Tropaeolum majus, ki ima dolga stebla in rumene ali oranžne cvetove z ostrogo, ki cvetijo celo poletje. Tropaeolum minus je manjša sorta, ki zraste do 50 cm v višino in ima oranžno-rumene, rdeče ali pisane cvetove. Ta sorta je pri nas običajno enoletnica.

Razmnoževanje

Kapucinke razmnožujemo s semeni ali potaknjenci. Semena so enostavna za setev, medtem ko potaknjenci omogočajo hitrejšo rast novih rastlin.

Kombinacije z drugimi rastlinami

Kapucinke se lepo kombinirajo z drugimi cvetočimi rastlinami, kot so pelargonije, gazanije, koralna fuksija, lantane, zelišča in vzpenjavke, kot je črnooko suzano, ki dodajo lep kontrast njihovim barvito obarvanim cvetovom.

Bolezni in škodljivci

Kapucinke so občutljive na napade nekaterih škodljivcev, kot so:

  • Listni zavrtači
  • Gosenice kapusovega belina
  • Listne uši

Zalivanje

Kapucinke zalivamo zmerno, enkrat na teden, vendar pazimo, da se prst med zalivanjem nekoliko posuši, da preprečimo prekomerno vlago, ki lahko povzroči gnitje korenin.