Fuksija je grm, ki zraste do višine okoli 1,5 metra in cveti od junija do septembra. Njeno naravno okolje so vlažni gozdovi Srednje in Južne Amerike, Nove Zelandije in Tahitija. Zaradi svojih privlačnih cvetov, imenovanih tudi “lepotice v krilcih,” je priljubljena okrasna rastlina. Fuksije lahko rastejo pokončno ali viseče, večina vrst pa uspeva bolje na senčnih legah, razen koraljnih fuksij, ki najbolj cvetijo na soncu.
Raznoliki listi in cvetovi
Listi fuksij so večinoma zeleni, vendar se pri nekaterih sortah pojavljajo tudi rdeči, bronasti, rumeni ali pisanolistni primerki. Cvetovi so izjemno raznoliki – lahko so posamični ali v grozdih, v mnogih različnih barvnih odtenkih in kombinacijah. Fuksije lahko zasledimo v barvah, kot so oranžno rdeča, rdeča, vijoličasta, rožnata, pa vse do bele.
Optimalna lega in rastni pogoji
Fuksija uspeva na delno sončnih ali mešanih legah, najboljše rezultate pa doseže na okenskih policah ali balkonih, kjer jo doseže zmerna sončna svetloba. Koralne in pisanolistne sorte dobro uspevajo na bolj sončnih legah. Za optimalno rast potrebuje fuksija s hranili bogato, nekoliko kislo zemljo, ki ne sme presahniti.
Nega in zalivanje fuksij
Za zdravo rast in bujno cvetenje je pomembno tedensko gnojenje z gnojilom za cvetoče rastline. Najlažje gnojenje je z dodajanjem tekočega gnojila v vodo za zalivanje. Fuksije raje rastejo na zaščitenem, senčnem mestu, saj ne prenašajo močnega sonca. Občutljive so tudi na nizke temperature, zato jih na prostem sadimo šele, ko ni več nevarnosti pozeb. V poletnem času potrebujejo redno zalivanje in dognojevanje. Pri sortah z večjimi cvetovi po obdobju cvetenja pogosto potrebujejo nekaj časa za oblikovanje novih cvetnih nastavkov, zato je treba vmesne plodove redno odstranjevati.
Preprečevanje škodljivcev in prezimovanje
Fuksije, ki rastejo na soncu, so bolj odporne proti pršici, medtem ko standardne sorte lahko napadejo rastlinjakove ščitaste uši. Prezimovanje je priporočljivo v svetlem prostoru, kjer temperatura ne presega 10 do 15 stopinj Celzija. Škrlatna fuksija (Fuchsia magellanica) tvori kompakten grm in lahko prezimi tudi na prostem – pred zimo ji porežemo poganjke, mlade rastline pa zaščitimo s smrečjem.
Sorte fuksij in priljubljene vrste
Fuksija sodi v družino svetlinovk in vključuje okoli 100 vrst, žlahtnitelji pa so razvili več kot 10.000 sort. Glede na rast jih delimo na pokončne in viseče ter na kompaktne in razraščene sorte, priljubljene pa so tudi visoke drevesne oblike.