Dimorfoteka je nizka rastlina z barvitimi cvetovi, ki spominjajo na marjetice in se pojavljajo v različnih barvah. Starejše sorte dimorfotek, ki so bile popularne za skupinske zasaditve in rezano cvetje, so cvetele zgolj spomladi. Vendar pa novejše sorte, znane po kompaktnejši rasti, ob zadostnem zalivanju in rednem dognojevanju cvetijo vse do pozne jeseni. Te rastline so primerne za balkone na sončnih legah ter za prekrivanje gredic, izpostavljenih močnemu soncu. Njihovo drugo ime je osteospermum. Socvetja so lahko temne ali svetle purpurno rdeče, rožnate ali bele barve, posebne pa so predvsem sorte z nenavadnimi jezičastimi cvetovi.
Optimalna lega in barvna paleta cvetov
Dimorfoteke najbolje uspevajo na sončnih legah, kjer lahko pokažejo svojo barvitost v odtenkih bele, rožnate in rdeče. Cvetijo poleti in v jeseni, njihovi cvetovi pa popestrijo sončne gredice ali balkone. Za dobro rast je priporočljivo uporabiti rodovitna, dobro odcedna tla, kar zagotavlja obilno cvetenje in zdravo rast.
Pravilna nega in oskrba
Za bujno cvetenje dimorfoteke potrebujejo sončno, rodovitno in odcedno rastišče. Ustrezajo jim gredice ali večje sklede, nekatere novejše japonske sorte pa lahko gojimo tudi v cvetličnih koritih, kjer se rahlo prevešajo. V vročih poletnih mesecih jih je treba redno zalivati in dognojevati z gnojilom za cvetoče rastline. Prezimovanje je priporočljivo v svetlem prostoru s temperaturo med štiri in sedem stopinj Celzija, spomladi pa jih presadimo in pomladimo z rezjo.
Zaščita pred škodljivci in boleznimi
Sivo plesen, ki lahko nastane v vlažnem vremenu, preprečimo z rednim odstranjevanjem odcvetelih cvetov.
Razmnoževanje dimorfotek
Dimorfoteke najlažje razmnožujemo s semeni. Pri tem skrbimo, da so pogoji za rast mlajših rastlin ustrezni, kar pomeni zadostno svetlobo, dobro odcedna tla in ustrezno vlago.
Izdelki za oskrbo in zalivanje dimorfotek
Priporočljivo je obilno zalivanje dvakrat tedensko, saj bodo tako rastline ostale zdrave in bogato cvetoče skozi celotno sezono.