Čeveljčki

Čeveljčki so že pred več kot sto leti navduševali naše prednike, danes pa so še posebej cenjeni zaradi svojih enobarvnih, tigrastih in pegastih sort, ki cvetijo od februarja do maja. Samoniklo rastejo v naravi od Patagonije do Mehike. Ime “čeveljček” izhaja iz latinskega izraza calceolus, kar pomeni “čevelj”. V zadnjih letih so zelo priljubljeni tudi trajni čeveljčki, ki med pomladjo in pozno jesenjo nosijo kroglasta rumena socvetja, spodaj pa imajo značilno napihnjeno ustno. Ti so odlični za okrasitev visečih košar.

Pogoji rasti čeveljčkov

Čeveljčki uspevajo v senčnih in rahlo senčnih legah, kjer niso izpostavljeni prekomernemu soncu ali dežju, saj dolgotrajna izpostavljenost dežju lahko povzroči porjavitev cvetov. Tla, v katerih rastejo, morajo biti suha in rahlo kisla, z pH vrednostjo pod 6. Čeveljčki dobro uspevajo v mešanih legah, ki niso preveč vlažne, saj lahko prekomerna vlaga povzroči klorozo in koreninsko gnilobo.

Nega in vzdrževanje čeveljčkov

Za uspešno rast čeveljčkov je pomembno, da jim zagotovimo zaščiten prostor, kjer niso preveč izpostavljeni soncu in dežju. V primeru dolgotrajnega dežja cvetovi postanejo porjaveli, kar zmanjšuje estetsko vrednost rastline. Pomembno je tudi, da se izogibamo prekomerni vlagi v tleh, saj lahko to privede do koreninske gnilobe. Če rastlina kaže znake kloroze, ji lahko pomagamo z gnojenjem s tekočim železom. Čeveljčki so dovzetni za napad listnih uši, ki jih lahko zatrejemo z naravnimi insekticidi. Za prezimovanje stare rastline hranimo pri temperaturi okoli 10°C, mladim rastlinam pa omogočimo dovolj svetlobe za rast.