Plezava lepotica izhaja iz Brazilije in je znana po svojem čudovitem cvetenju v pozni pomladi in poleti. Gre za plezalno rastlino, ki razvija dolge usločene poganjke, s katerimi se oprijema podpor. Rastline običajno dosežejo višino do 4 metrov, lahko pa se povzpnejo tudi do 15 metrov. Imajo trnate poganjke, ki podpirajo rast in širjenje. Cvetovi so majhni in beli, obkroženi z vijoličnimi, rdečimi ali rožnatimi ovršnimi listi, medtem ko so listi temno zeleni, bleščeči in različni po obliki, vendar običajno dolgi do 10 cm.
Pogoji za rast in nega
Bugenvileja zahteva veliko sončne svetlobe, saj je rastlina, ki ljubi vroče in sončne razmere. Poleti jo je treba redno zalivati, vendar je pomembno, da se med zalivanji dopušča, da se zemlja nekoliko osuši. Poleti jo lahko postavimo na prosto, pozimi pa jo premestimo v notranje prostore. Ko začnejo listi pozimi odpadati, zalivanje prenehamo, dokler rastlina spomladi ponovno ne začne rasti. Če jo obrezujemo jeseni, lahko pričakujemo še bolj bujno rast naslednje leto. Pozimi naj rastlina miruje v hladnem, suhem prostoru s temperaturo okoli 10°C.
Razmnoževanje bugenvileje
Bugenvilejo lahko razmnožujemo s potaknjenci iz neolesenelih stebelnih vršičkov. Potaknjence najprej položimo v toplo vodo za približno dve uri, nato jih pomočimo v sredstvo za pospeševanje rasti korenin in jih presadimo v zemljo za potaknjence. Za to uporabljamo posebno zemljo, ki omogoča uspešno ukoreninjenje in nadaljnjo rast.
Težave pri gojenju
Včasih se lahko zgodi, da pozimi bugenvileja izgubi liste, vendar to ni trajna težava, saj bo rastlina na toplem in vlažnem mestu kmalu ponovno zagnala rast. Kljub temu, da lahko listi odpadejo, to običajno ne škoduje rastlini, saj se na primernih pogojih hitro povrne v svojo polno lepoto.