Češmin (Berberis)
Češmin je grm, ki lahko zraste od pritlikavih vrst do večjih grmov ali dreves, ki dosežejo višino do 5 metrov. Značilna lastnost vseh vrst češminov so listni trni, ki se razvijejo na glavnih poganjkih. Pravi listi, ki so usnjati in nazobčani, se pojavijo na kratkih stranskih poganjkih.
Nega in oskrba
Češmin je prezimno trden grm, ki potrebuje sončno do delno senčno rastišče. Uspeva v vseh vrstah tal, vendar ne prenaša mokrih in slabo odcednih tal. Češmin je zelo nezahteven za gojenje in potrebuje le malo vzdrževanja. Obrezujemo ga v času mirovanja (pozimi), pri čemer odstranimo starejša stebla, običajno vsako peto.
Razmnoževanje
Listopadne vrste češminov razmnožujemo poleti z neolesenelimi ali delno olesenelimi potaknjenci, medtem ko vedno zelene vrste poleti razmnožujemo z delno olesenelimi potaknjenci.
Uporabna vrednost
Češmine gojimo zaradi njihovih okrasnih plodov, pisanih listov in trnjeve oblike, ki dodajajo poseben videz v naših vrtovih. Pogosto jih sadimo za žive meje ali kot posamezne grme na terasah in balkonih, predvsem nizko rastoče vrste. Češmin je tudi zelo uporaben v zdravilstvu, zlasti kot homeopatsko zdravilo za zdravljenje sečil. Cvetovi so pomembna hrana za čebele, plodovi pa so pozimi pomembna hrana za ptice. Zaradi tega češmin uvrščamo med živalim prijazne rastline.
Bolezni, škodljivci in težave
Češmin je precej odporen na bolezni in škodljivce, vendar se lahko včasih pojavijo težave z glivičnimi obolenji. Na splošno pa je rastlina dokaj odporna.
Najpogostejše vrste
Ker je češmin zelo široka in raznolika skupina z okoli 500 vrstami, bomo omenili le nekaj najpogostejših vrst, ki jih gojimo v naših vrtovih:
Tubergov češmin (Berberis thunbergii) – Listopadni grm, ki zraste do 2 metra v višino in širino do 3 metre. Listi so jajčasti, jeseni pa se obarvajo v oranžno-rdeče barve. Cveti spomladi z malimi rumenimi cvetovi, iz katerih se razvijejo rdeči plodovi.Navadni češmin (Berberis vulgaris) – Listopadni grm z ovalnimi zelenimi listi, ki se v jeseni obarvajo rdečkasto. Cvetovi so rumeni in rdečkasti v jeseni. Zraste do 2–3 metre v višino. Pogosto se uporablja v homeopatiji.Berberis aggregata – Prezimno trden grm, ki doseže višino do 15 metrov. Jeseni se listi obarvajo rdeče.Pušpanasti češmin (Berberis buxifolia) – Delno vedno zeleni ali listopadni grm, ki doseže višino do 2 metra in širino do 3 metrov. Cvetovi so rumeni in cvetijo spomladi.Berberis calliantha – Vedno zeleni grm, ki doseže do 1,5 metra v višino in širino. Listi so podolgovati in bodičasti, cvetovi so bledo rumeni.Belkasti češmin (Berberis candidula) – Vedno zeleni grm, ki doseže višino in širino do 1 metra. Cvetovi so svetlo rumeni, plodovi pa škrlatno modri.Julijanin češmin (Berberis julianea) – Vedno zeleni grm s košato krošnjo. Cvetovi so rumeni, plodovi pa modrikasto črni.Bradavičasti češmin (Berberis verruculosa) – Počasi rastoč vedno zeleni grm, ki cveti pozno spomladi. Plodovi so modro-črni.Berberis temolaica – Listopaden grm z vijoličnim deblom in sivo zelenimi listi.