Bresti so rod listopadnih dreves in grmov, ki so znani po svoji visoki rasti, saj lahko dosežejo višino več kot 30 metrov. Cvetijo spomladi z drobnimi, komaj opaznimi cvetovi, ki se pojavijo pred pojavom listov. Listi so običajno jajčaste oblike, z rahlo hrapavo površino in nazobčanim robom. Plodovi so krilati oreški, ki so značilni za ta rod. Krošnja dreves je razvejana, kar daje rastlini precej širok in gosto zrasel videz.
Bresti so prezimno trdna drevesa, ki najbolje uspevajo na sončnih mestih in na dobro odcednih, rodovitnih tleh. Zasajeni na primernih tleh, lahko bresti dosežejo svojo polno velikost in zdravje.
Razmnožujemo jih lahko poleti z neolesenelimi potaknjenci ali jeseni s poganjki, ki izhajajo iz koreninskih pritlik.
Bresti so zelo cenjeni zaradi svojih zanimivih listov in lepe rasti. Poleg tega so odporni proti onesnaženemu zraku, kar jih dela idealne za sajenje v urbanih okoljih, predvsem v drevorede, kjer lahko zaščitijo pred mestnim hrupom. So tudi koristni za utrjevanje brežin, saj poženejo številne stranske poganjke, ki pomagajo stabilizirati tla. Les brestov je prav tako uporaben in cenjen zaradi svoje trdnosti.
Ena izmed glavnih težav, s katero se bresti soočajo, je holandska brestova bolezen, ki pogosto prizadene drevesa tega rodu. Najpogostejše vrste brestov vključujejo U. campestris, U. leavis, U. montana, U. americana, U. angustifolia, U. carpinifolia, U. glabra, U. parvifolia in U. pumula.