Banksije so trajni grmi ali manjša drevesa, znana po svoji odpornosti in prilagoditvi močnemu soncu. Naravno jih najdemo v 76 vrstah, poleg teh pa so vrtnarji vzgojili še številne hibridne sorte. Zelo primerne so za vroča, sušna okolja, zaradi vedno zelenih, trdnih listov pa ohranijo dekorativnost skozi vse leto.
Značilnosti listov in cvetov
Listi banksij so usnjati, podolgovati do ovalni in včasih pernato deljeni, kar doda rastlini zanimivo teksturo. Majhni cvetovi so združeni v velike, klasaste grozde, ki ustvarjajo vtis enotnega socvetja. Barvni odtenki teh socvetij segajo od rumene, sive do temno rdeče in večbarvne, kar rastlino naredi privlačno skozi vse poletje.
Rastni pogoji in prilagoditev zemlji
Banksije najbolje uspevajo na sončnih mestih. Barva njihovih cvetov je večinoma rumena, cvetijo poleti, kot zimzelene rastline pa ne zahtevajo pogostega zalivanja. Primerna so za nezahtevna, dobro odcedna tla, ki so rahlo kisla do nevtralna, saj ne prenašajo apnenca.
Nega in vzdrževanje
Banksije gojimo kot lončnice ali večje posodovke, podobno kot druge rastline iz sredozemskega podnebja. Priporočljivo je, da uporabimo zemljo za okrasne rastline, ki omogoča dobro drenažo in zadržuje vlago brez zadrževanja odvečne vode. Poleti banksije zahtevajo več vode, vendar se pozimi njihova potreba po vlagi zmanjša. Zimujejo v svetlih, hladnejših prostorih. Presajamo jih redko, po potrebi vsakih nekaj let, saj dobro prenašajo obrezovanje, kar omogoča prilagajanje rasti glede na razpoložljiv prostor.