Bakopa spada v družino črnobinovk in izvira iz močvirskih predelov, kjer je sprva rasla kot neopazna rastlina. Z naprednimi postopki žlahtnjenja pa so jo strokovnjaki preoblikovali v bogato cvetočo rastlino, idealno za balkonska korita, viseče košare in cvetlične lonce. Njeni poganjki, prekriti z drobnimi cvetovi, hitro zapolnijo posodo z belimi, vijoličnimi ali rožnatimi cvetovi. Posebej se odlično obnese na polsenčnih legah ter v kombinacijah s sivo-belimi cvetlicami. Ena od pomanjkljivosti bakope je oddajanje vonja, ki morda ni všeč vsem.
Rastni pogoji
Bakopa uspeva na sončnih in senčnih legah ter cveti v različnih barvah, kot so bela, rožnata, modra in oranžna. Zahteva veliko vode in potrebuje rodovitno, kislo ter vlažno zemljo. Za uspešno rast je ključna kakovostna zemlja, ki ohranja vlago in ima pH pod 6,5.
Nega in vzdrževanje
Bakopa najbolj bogato cveti, kadar ima dovolj svetlobe in ni izpostavljena visokim temperaturam, zato je v najlepši formi spomladi in zgodaj jeseni. V blagi klimi, kot je na Primorskem, lahko prezimi na prostem, drugod pa jo shranimo v prostor s temperaturo okoli 5 °C. Bakopa ne potrebuje odstranjevanja odcvetelih cvetov, saj prenese temperature do -5 °C, kar omogoča prestavitev v notranje prostore šele ob močnem mrazu. Poleti se lahko zaradi visoke vlažnosti pojavi listna bledica, med deževnim obdobjem pa tudi siva plesen. Napada jo rastlinjakov ščitkar, katerega zatiramo z ekološkim insekticidom.
Razmnoževanje
Bakopo razmnožujemo s potaknjenci, ki jih lahko vzgojimo za nove rastline.
Sorte in njihove posebnosti
Vsako leto nastajajo nove sorte bakope, ki presenetijo z različnimi barvami cvetov, kot so beli (Snowflake), rožnati, oranžni (Britney) in modri cvetovi. Posebna sorta Morningstar pa se ponaša še z rumenimi listi, kar prispeva k raznolikosti in privlačnosti te rastline.