Pelargonija

Pelargonije so ena najstarejših okenskih in balkonskih rastlin, ki so priljubljene zaradi svoje lepote in enostavne nege. Poznamo jih že dvesto petdeset vrst, večina pa izvira iz južne in jugozahodne Afrike. Le nekaj teh vrst je bilo uporabljenih za vzgojo današnjih žlahtnjenih sort. Pelargonije delimo na pet glavnih skupin, in sicer pokončne (pisano listne), viseče (bršljanke), velikocvetne, angleške oziroma žlahtne ter dišeče pelargonije. Zaradi svoje priljubljenosti so pogoste v domovih, na balkonih in terasah, kjer lepšajo prostor s svojo bogato barvitostjo.

Skrivnosti pravilne nege pelargonij

Pelargonije so zelo trpežne in nezahtevne rastline, ki najbolje uspevajo na sončni legi, saj so navajene višjih temperatur. Vendar pa se prilagodijo tudi polsenčnim ali senčnim legam, kjer le nekoliko manj cvetijo. Pisano listne sorte imajo najlepše barve, če so postavljene na sončno mesto. Sorte z večjimi cvetovi pa potrebujejo zaščito pred padavinami, da se cvetovi ne poškodujejo. Pomembno je redno odstranjevanje odcvetelih cvetov, saj to spodbuja rast novih in zdravo cvetenje. Pelargonije običajno prezimujejo v hladnem, svetlem in zračnem prostoru, kjer je temperatura nad desetimi stopinjami Celzija. Pri nižjih temperaturah preidejo v mirovanje, pri višjih pa še naprej rastejo. Pozimi jih zalivamo redkeje, a temeljito, pazimo pa, da zemlja ni preveč vlažna.

Bolezni in škodljivci, ki lahko napadejo pelargonije

Pelargonije so lahko tarče različnih rastlinskih bolezni in škodljivcev. Ena najpogostejših težav je sivo plesnjenje, ki se pojavi predvsem v jesenskem času, ko je zračna vlaga višja. V tem obdobju je treba poskrbeti za redno odstranjevanje odmrlih listov in odcvetelih cvetov. Koreninska gniloba se pojavi, ko začnejo gniti drobne korenine, kar povzroči upočasnitev rasti in zmanjšanje velikosti novih listov. Vzrok za to je pogosto uporaba šotnih substratov. Rja je še ena pogosta težava, ki se običajno pojavi spomladi, kadar so temperature nižje. Rjo prepoznamo po rumenkastih pegicah na zgornji strani listov in rjavih kupčkih na spodnji strani.

Pelargonije so lahko napadene tudi s škodljivci, kot so listne uši, pršice, tripse, rastlinjakov ščitkarj in ogrce. Za boj proti listnim ušem, tripsom in ščitkarju uporabimo naravni insekticid. Kljub tem težavam pa bodo pelargonije ob pravilni negi in zaščiti poplačale svoj trud z obilnim cvetenjem in lepimi barvami.