Marjeta

Grmaste marjete so na evropska tla prispele že v 17. stoletju in so s časom pridobile veliko priljubljenost. Danes jih gojimo tudi visokostebelno, pri čemer lahko izbiramo med sortami z enojnimi ali polnjenimi cvetovi. Cvetni koški so na voljo v raznolikih barvah, kot so bela, rumena, rožnata in purpurna, kar omogoča prilagoditev različnim vrtnim kompozicijam.

Optimalna lega in čas cvetenja

Grmaste marjete najbolje uspevajo na sončnih mestih, kjer jih ne motijo niti deževni dnevi. Cvetijo poleti in jeseni, zato predstavljajo dolgotrajno okrasje na vrtu, gredicah ali balkonih.

Nega za bogato in dolgo cvetenje

Za bogato cvetenje do pozne jeseni je ključnega pomena redno odstranjevanje odcvetelih koškov. Marjete je treba redno in obilno zalivati, vsaj dvakrat na teden, ter ves čas dognojevati s kakovostnim gnojilom. Sadimo jih lahko v večje posode, gredice ali cvetlična korita, kjer se dobro ujemajo z drugimi balkonskimi rastlinami.

Prezimovanje in zatiranje škodljivcev

Pozimi grmaste marjete hranimo na svetlem mestu pri temperaturi med 4 in 7 °C. Spomladi jih presadimo in pomladimo za novo rastno sezono. Škodljivci, kot so listne uši, so pogost problem, zato jih zatiramo z naravnim insekticidom.

Razmnoževanje

Razmnoževanje grmastih marjet poteka pretežno s potaknjenci, pri nekaterih sortah pa tudi s semeni, kar omogoča ustvarjanje novih rastlin.