Kala

Kala je ena najbolj znanih sobnih gomoljnic, ki je zaradi svoje lepote in elegantnih cvetov zelo priljubljena. Vendar pa je tudi precej zahtevna rastlina, ki postavlja visoke zahteve glede oskrbe in ne prenaša odstopanj od idealnih razmer. Poreklo kale sega v južno Afriko, natančneje v Lesoto, kjer doseže višino med 40 in 80 cm. Njeni veliki srčasti ali suličasti listi obdajajo čudovite cvetove, ki so v obliki “škrnicljev” in jih odlikuje bogata in intenzivna barva. Kale cvetijo dolgo, v posodah lahko celo 5 mesecev, kar je eden od razlogov, zakaj so priljubljene tudi kot rezano cvetje.

Zahteve po svetlobi in vlagi

Kala zahteva zelo dobro osvetlitev, vendar je najbolje, da v obdobju rasti ohranjamo razmerje svetlobe in teme 12:12. Rastlina ne prenaša temperaturnih nihanj in potrebuje stabilno temperaturo. Poleg tega ni prijazna do prepiha in ne mara preveč ali premalo vlage v tleh. V obdobju rasti morajo biti tla nenehno vlažna, zato je priporočljivo zalivanje enkrat na teden ali na 10 dni, po možnosti z mehko mlačno vodo. Kala bolje uspeva v okolju z večjo zračno vlago, zato so vlažilci zraka priporočljivi za gojenje v zaprtih prostorih.

Primerno mesto za sajenje in gojenje

V naravi kala uspeva na rahlo močvirnatih terenih, ki niso preveč izpostavljeni direktnemu soncu. Tudi na vrtu je najbolje izbrati mesto, ki je polsenčno do senčno, kjer bo rastlina zaščitena pred močnim soncem. Kale so zaradi svoje strukture tudi odporne proti zverem, kot so zajci in srnjad. Vendar pa lahko pri ljudeh povzročijo iritacije, zato je priporočljivo ravnati z njimi previdno.

Sajenje in gnojenje

Kala uspeva v bogatem, rahlo humoznem, odcednem in rahlo kislem substratu. Za dobro drenažo je treba zagotoviti debelejši sloj na dnu lonca, da preprečimo zastajanje vode. Gomolje sadimo spomladi na globino približno 10 cm z rastnim vršičkom na zgornji strani. Prvi poganjki se običajno pojavijo po približno 2 tednih, medtem ko prvi cvetovi nastanejo po 4 do 8 tednih. Za cvetenje v zgodnji pomladi gomolj posadite že v decembru, vendar naj bo v toplem prostoru.

Za gnojenje kale uporabljamo tekoča gnojila, ki jih dodajamo preudarno, enkrat na 2 tedna in v manjših dozah. V začetku rasti uporabljamo tekoče gnojilo, kasneje pa gnojila, bogata s fosforjem in kalijem.

Razmnoževanje

Gomolje kale lahko skopljemo in hranimo izven zemlje, ali pa jih pustimo v zemlji na suhem pri temperaturi okoli 10 °C. Pred ponovno rastjo jih postopoma prestavite na 16 °C. Spomladi in poleti je optimalna temperatura za rast kale med 20 in 22 °C. Če gomolji ne tvorijo novih poganjkov, jih lahko razrežemo in ponovno posadimo, da spodbudimo rast novih rastlin.