Heliotrop spada v družino srholistovk, ki izvira iz toplejših predelov sveta. Ta vedno zeleni enoletni grm gojimo predvsem zaradi močno dišečih cvetov, katerih vonj spominja na vanilijo, zato rastlino imenujemo tudi “neprava vanilija.” Majhni, modro-vijoličasti cvetovi rastejo v gostih, bogatih socvetjih, ki se odpirajo od poletja do pozne jeseni. Listi heliotropa so drobno nagubani, kar rastlini doda poseben čar.
Prava lega in talne zahteve
Heliotrop najbolje uspeva na sončnih ali rahlo senčnih legah, ki so zaščitene pred dežjem, saj ne prenaša dobro mokrote in mraza. Ob zasaditvi je ključna izbira toplih, zavetnih mest, kjer lahko rastlina brez težav razvije svoje čudovite cvetove.
Nega in oskrba heliotropa
Za zdravje rastline in obilno cvetenje je priporočljivo redno odstranjevanje odcvetelih cvetov, kar spodbuja novo cvetenje. Pomembno je tudi redno zalivanje, dvakrat tedensko, in dognojevanje s specializiranim gnojilom. Heliotrop zraste do višine 50 cm in cveti od junija do septembra. Rastlino lahko prezimimo v svetlem prostoru pri približno 10 °C, v tem obdobju pa je treba zmanjšati zalivanje, saj v času počitka ne potrebuje veliko vode in hranil.
Boj proti boleznim in škodljivcem
Po dolgotrajnem deževju se na heliotropu lahko pojavi siva plesen, ki jo zatiramo s fungicidom. Med škodljivci rastlini največ težav povzroča rastlinjakov ščitkar, ki ga odpravimo z naravnim insekticidom.
Razmnoževanje heliotropa
Heliotrop se razmnožuje s potaknjenci, ki jih vzgojimo spomladi.