Gomoljna Begonija

Gomoljne begonije so že dolgo cenjene kot okrasne rastline za okna in balkone, saj se odlikujejo s svojo trpežnostjo in bogatim cvetenjem. So trajnice, ki rastejo v pretežno povešeni obliki in ljubijo toploto ter vlažnost. Cvetovi teh begonij se po cvetenju naravno posušijo in odpadejo. Lahko jih sadimo samostojno ali v kombinaciji z drugimi rastlinami, kot so mleček, grenkuljica in različne vrste trav.

Značilnosti gomoljnih begonij

Te begonije lahko cvetijo skozi celo poletje in do jeseni, njihovi cvetovi pa so lahko različnih velikosti – od majhnih do večjih, preprostih ali polnjenih. Rastline se lahko razvijejo bodisi v pokončni bodisi v prevešajoči obliki. Pokončne sorte pogosto posadimo v korita in cvetlične posode, prevešajoče pa v obešanke in viseče korita, kar ustreza njihovemu značilnemu videzu.

Zahteve po legi in zalivanju

Gomoljne begonije najbolje uspevajo v senčnih ali polsenčnih legah, lahko pa prenesejo tudi nekaj sonca. Te rastline ne zahtevajo veliko vode, vendar je pomembno, da je zemlja dobro odcedna. Najbolje je, da jih redno zalivamo z mehko vodo, pri čemer pazimo, da ne zalijemo preveč, saj lahko to povzroči propad rastline.

Nega in oskrba gomoljnih begonij

Gomoljne begonije lahko kupimo kot že cvetoče rastline ali pa gomolje, ki jih nakalimo v šoti, žaganju ali zemlji. Ko gomolji začnejo rasti in so dobro ukoreninjeni, jih presadimo v primerne lončke, nato pa jih čez mesec dni prestavimo v cvetlična korita, kjer uspevajo v kakovostni zemlji. Za redno dognojevanje priporočamo uporabo gnojila za cvetoče rastline. Po koncu cvetenja cvetovi sami odpadejo, medtem ko rastlina postopoma preneha cveteti, kar nakazuje, da se njeni nadzemni deli začnejo sušiti. Takrat jih porežemo in gomolje prezimimo v topli sobi, kjer jih shranimo v papirnatih vrečkah.

Priljubljene sorte gomoljnih begonij

Ena izmed priljubljenih sort gomoljnih begonij je Begonia boliviensis, ki uspeva na sončnih legah. Raste v gozdovih severne Argentine in Bolivije na nadmorski višini nad 1200 metrov. Cvetovi te begonije so običajno rdeči in zvončasti, vendar so žlahtnitelji razvili številne druge barve in oblike, vključno z polnjenimi cvetovi. Pri tej sorti je pomembno, da pazimo na postavitev rastline, saj lahko sveži cvetovi odpadejo in umažejo tla.

Težave pri gojenju gomoljnih begonij

Najpogostejši razlog za propad gomoljnih begonij je prekomerno zalivanje, kar povzroči gnitje korenin. Vendar pa so novejše sorte bolj odporne na pepelasto plesen, kar pripomore k večji odpornosti rastlin proti boleznim.