Gazanija je trajnica z ozkimi, suličastimi listi, ki so na spodnji strani prekriti s srebrnkastim oziroma sivim odtenkom. Od pomladi do jeseni nad pritličnimi rozetami listov izraščajo veliki cvetovi toplih barv, ki se ob dežju in v večernem času zapirajo. V rodu gazanij je okoli 30 vrst, ki izvirajo iz Južne Afrike. Gazanije se uporabljajo za zasaditev v posodah ali na gredicah, saj dodajo barvitost in teksturo zunanjim prostorom.
Barviti cvetovi gazanije
Gazanija cveti s posameznimi velikimi cvetovi v odtenkih rumene, rožnate, ognjeno oranžne ali rdeče rumene barve. Nekatere sorte imajo celo cvetne liste s progami. Novejše sorte se odlikujejo z zgodnjim in bogatim cvetenjem, pogosto pa imajo polne cvetove. Poleg cvetov pa k dekorativni vrednosti prispevajo tudi listi, ki so srebrne ali pisane barve. Glede na sorto gazanije lahko rastejo kompaktno in nizko ali pa imajo rahlo povešavo rast.
Idealna lega in tla za gazanije
Gazanije najbolje uspevajo na suhih in sončnih legah, kjer lahko razvijejo močno korenino in prenesejo sušo. Primerne so za sajenje na gredice, skalnjake, grobove in balkone, kjer s svojimi sivimi in visečimi sortami popestrijo okolico. Zaradi odpornosti proti mrazu jih lahko sadimo na prosto že sredi aprila. V toplejših podnebjih, kot je Istra, gazanije dobro prezimijo in se izkažejo za trpežne trajnice.
Nega in oskrba gazanij
Za neprekinjeno cvetenje do pozne jeseni je potrebno redno odstranjevanje odcvetelih cvetov. Čeprav so gazanije suši odporne, lahko v suhem poletju zbolijo za pepelasto plesnijo. V tem primeru uporabimo fungicid. Napadejo jih lahko tudi listne uši, zavrtači in gosenice; za zatiranje listnih uši lahko uporabimo naravni insekticid.
Razmnoževanje gazanij
Gazanije lahko razmnožujemo s semeni ali potaknjenci. Potaknjence odrežemo avgusta, nato jih prezimimo pri temperaturi med 5 in 10 stopinjami Celzija, da so pripravljeni za sajenje v naslednji sezoni.