Cedra

on

Zimzelena drevesa – Cedre

Cedre so zimzelena drevesa, ki spadajo med iglavce. Odrasla drevesa lahko dosežejo višino od 15 do 25 metrov, nekateri primerki pa zrastejo tudi do 50 metrov. Vrh krošnje je običajno pokončen, pri nekaterih vrstah pa rahlo nagnjen. Skorja drevesa je sivkasta, gladka in svetla, pri starejših drevesih postane razpokana, na njej se pojavijo luske. Krošnjo tvorijo lepe prevešajoče veje, listi so iglasti, kratki, trdi, ostri, upognjeni in združeni v šope. Plodovi so čokati, pokončni in na koncu ugreznjeni. Sprva so rumenkasto zeleni, kasneje škrlatno vijolični, pri nekaterih vrstah pa so plodovi na koncu zaokroženi.

Nega in oskrba cedre

Cedre uspevajo na naravnih rastiščih, ki so običajno apnenčasta, pri nas pa jih lahko najdemo tudi na peščenih tleh. So drevesa, ki dobro prenašajo onesnažen zrak in uspevajo v zmerno vlažnem podnebju. Cedrin les ima poseben vonj, ki odganja žuželke, vendar je drevo dovzetno za glivična obolenja, kar se lahko kaže v odmrlih vejah in šopih iglic. Krivozobi jelov lubadar in pinijev sprevodni prelec so prav tako lahko gostitelji cedre.

Razmnoževanje cedre

Cedre razmnožujemo s popolnoma zrelimi semeni.

Uporabna vrednost cedre

Cedre so priljubljena drevesa v naših zasaditvah predvsem zaradi svoje sivkaste barve iglic in zanimivih plodov. Les cedre je zelo uporaben, saj se lepo oblikuje in ima številne praktične lastnosti.

Najpogostejše vrste cedre v naših vrtovih

Atlaška cedra (Cedrus atlantica), Himalajska cedra (Cedrus deodara), Libanonska cedra (Cedrus libani), Cedrus brevifolia.