Bezeg

on

Bezeg (Sambucus): značilnosti in oskrba

Bezeg je listopadno drevo ali grm, ki lahko doseže višino do 8 metrov. Njegovi listi so sestavljeni iz petih nepravilnih in grobo nazobčanih lističev, ki so dolgi do 30 centimetrov. Rastlina cveti med majem in julijem, cvetovi so bele barve in prijetno dišijo, privlačijo pa številne opraševalce. Plodovi so temno vijolične ali črne jagode, združene v soplodja. Starejša drevesa imajo razpokano lubje, ki je že tradicionalno uporabno za izdelavo piščali.

Nega in oskrba bezga

Bezeg je prezimno trdna rastlina, ki najbolje uspeva na svetlih mestih z rodovitnimi in vlažnimi tlemi, bogatimi z dušikom. Pozimi je priporočljivo rastlino močno obrezati, saj to spodbuja bujno rast poganjkov in listov spomladi. Redno zalivanje je pomembno, predvsem v obdobjih suše. Pri sajenju je treba sadilno jamo obogatiti z ustreznimi gnojili in jo prekrijti z vrtno zemljo. Ko se rastlina razraste, je priporočljivo za dognojevanje uporabljati kakovostna gnojila za okrasne grmovnice.

Razmnoževanje bezga

Bezeg lahko razmnožujemo na več načinov. Poleti se uporablja neolesenele potaknjence, jeseni razmnoževanje poteka s sejanjem semena, pozimi pa z olesenelimi potaknjenci. Za uspešno razmnoževanje je priporočljivo uporabiti posebne pripravke za vzpodbujanje rasti potaknjencev.

Uporabna vrednost bezga

Bezeg je izjemno uporabna rastlina, saj lahko izkoristimo njegove cvetove, plodove, liste in lubje. Cvetovi so znani po svojih zdravilnih lastnostih in pomagajo pri gripi, prehladu ter čiščenju organizma. Plodovi, bogati z vitaminom B1, so primerni za predelavo v marmelade in sirupe, vendar morajo biti pred uporabo termično obdelani. Čaji iz listov pomagajo pri sladkorni bolezni, lubje pa deluje kot naravno odvajalo. Bezeg je uporaben tudi za naravno varstvo rastlin, saj pripravek iz bezga lahko kombiniramo z drugimi zelišči za zaščito pred boleznimi. Bezgova zastirka na vrtu je odličen način za odganjanje polžev.

Najpogostejše vrste bezga

Najpogostejša vrsta pri nas je črni bezeg (Sambucus nigra), ki je najbolj razširjen in uporaben zaradi svojih vsestranskih zdravilnih lastnosti. Ameriški bezeg (Sambucus canadensis) je listopadni grm s pokončno krošnjo, ki zraste do 4 metre v višino in širino. Ta vrsta ima velike zlato rumene liste in poleti cveti, njegovi plodovi pa so rdeče jagode. Divji bezeg (Sambucus racemosa) ima košato krošnjo, rumenkaste cvetove in temno rdeče kroglaste plodove, ki dozorijo poleti.

Zalivanje bezga

Za uspešno rast in zdravje bezga je potrebno redno zalivanje, še posebej v sušnih obdobjih. Rastlino je priporočljivo zalivati dvakrat tedensko. S pravilno nego in uporabo ustreznih izdelkov za vzdrževanje rodovitnosti tal bo bezeg uspeval in zagotavljal obilje zdravilnih plodov in cvetov.