Astra

on

Astre so priljubljene trajnice, ki uspevajo v Evropi, Aziji in Severni Ameriki. Njihovo ime izvira iz grške besede “aster”, kar pomeni “zvezda”, saj imajo cvetove v obliki zvezd. Obstaja več kot 250 vrst, vendar so pri nas najpogostejše jesenske astre, ki cvetijo, ko druge poletne trajnice že odcvetijo. Astre se razlikujejo po času cvetenja in velikosti. Nižje rastoče vrste, kot je Aster dumosus, zrastejo do 40 cm v višino, medtem ko visoke vrste, kot so Aster novae-angliae in Aster novi belgii, lahko dosežejo višino tudi do 140 cm. Cvetovi astrov so lahko v različnih barvah, od rožnate, bele, rdeče, modre do vijolične.

Astre potrebujejo sončno mesto in vlažno, hladno in dobro odcedno zemljo. Pomembno je, da jih ne sadimo preveč gosto, saj se hitro širijo, zato jih je priporočljivo na nekaj let deliti. Spomladi jih dognojimo z gnojilom za okrasne rastline in žive meje. Visoke astre je treba zaščititi pred vetrom, včasih pa potrebujejo tudi oporo. Pozno spomladi je priporočljivo visoke astre porezati na polovico, saj s tem preprečimo, da bi stebla postala ogolela pri dnu.

Astre razmnožujemo z delitvijo. Visoke vrste astrov so odlična izbira za zadnji del vrta, saj se lepo povezujejo z rudbekijo, sončnicami, krizantemami in okrasnimi travami. Nižje vrste astrov pa se dobro ujemajo z mlečki, krvomočnicami, hermelikami in maslenicami. Astre so sicer zdrave rastline, vendar so dovzetne za pepelasto plesen in rjo. Da bi jih zaščitili pred temi boleznimi, jih redno škropimo z naravnim sredstvom.

Astre zalivamo zmerno, približno enkrat na teden. S pravilno nego bodo astre okrasile vsak vrt z živahnimi barvami skozi poletje in jesen.