Agava je dobro poznana rastlina, katere ime izhaja iz grške besede “agaue,” kar pomeni “prevzvišena.” Priljubljena je zaradi svoje vzdržljivosti in značilnega videza. Izvira iz Mehike, zato jo zaradi našega podnebja običajno gojimo kot posodovko, le v toplejših primorskih krajih lahko uspeva na prostem v sončnih legah.
Opis in značilnosti rasti
Agava zraste v obliki grma ali polgrma in ima značilno rozeto mesnatih listov. Ta rastlina je sočnica, kar pomeni, da shranjuje vodo v svojih listih, steblih ali koreninah, kar ji omogoča preživetje v sušnih razmerah. Gre za zimzeleno, večletno rastlino, ki cveti le enkrat v življenju. Po cvetenju iz cvetov nastanejo plodovi, nato pa rastlina odmre. Obstaja več kot 200 različnih vrst agav, ki se razlikujejo po obliki listov in višini.
Pogoji za rast in nego
Agava najbolje uspeva na sončnih legah, saj ima rada svetlobo in toploto. Kot sočnica potrebuje le zmerno količino vode, saj jo shranjuje v svojih listih, zato jo je bolje zaliti redkeje, vendar temeljito. Za sajenje je primerna humozna prst, ki omogoča drenažo, a hkrati zagotavlja nekaj hranil. Prezimujemo jo v neogrevanem prostoru, kot je svetla klet ali hladna soba, pri temperaturi od 5 do 7 stopinj Celzija. Če so bodice moteče, jih lahko previdno odstranimo s kleščami.
Razmnoževanje agave
Agava skoraj vsako leto ustvari stranske poganjke oziroma izrastke, ki omogočajo enostavno razmnoževanje. Te izrastke izrežemo tako, da se ohranijo korenine, nato pa jih posadimo v manjši lonec. Redno zalivanje v začetni fazi pomaga pri razvoju korenin, dokler se mlada rastlina popolnoma ne ustali v novem lončku.